O Nas

Ziołowa Dolina posiada stosunkowo niedługą historię, sięgającą 1991 roku. Wówczas od podstaw zaczęło powstawać gospodarstwo rolne. Naturalnie właściciele nie stali się rolnikami z dnia na dzień –  wcześniej pracowali w gospodarstwie rodzinnym. Praktycznie od początku, gospodarstwo działało wielokierunkowo. Jedną ze specjalności była uprawa roślin zielarskich – surowca do produkcji herbat ziołowych Eligiusza Kozłowskiego. Mieszanki ziół autorstwa ojca właściciela, wytwarzane są wyłącznie ze składników naturalnych, których receptura strzeżona jest i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Słyną z unikalnych właściwości leczniczych, kojąco wpływających na wszelkie dolegliwości.  Produkcja i sprzedaż hurtowa oraz detaliczna herbat stanowiła i nadal zajmuje wiodącą pozycję w zadaniach  gospodarstwa. Praktycznie było to pierwsze źródło popularności tego miejsca nie tylko w rejonie Warmii i Mazur, ale znacznie szerzej. Równolegle nie zaniedbywano tradycyjnej działalności rolniczej z produkcją roślinną i zwierzęcą.

Specyfika gospodarstwa sprawiła, że było ono nader często odwiedzane przez kupujących mieszanki oraz ludzi chcących poznać tajniki zielarstwa. To właśnie ci pierwsi goście zapoczątkowali nowy kierunek działalności, jakim stała się agroturystyka. W ten sposób powstało Gospodarstwo Agroturystyczne. Popularność obiektu potęgowało jego niezwykle atrakcyjne położenie. Zlokalizowane jest tuż nad samym brzegiem starego koryta rzeki Łyny, otoczone zewsząd pięknym sosnowym lasem, z dala od wielkomiejskiego zgiełku, a jednocześnie w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy Warmii i Mazur.

Podjecie decyzji o utworzeniu gospodarstwa agroturystycznego, nie zmniejszało rangi wcześniej realizowanych kierunków aktywności. Wręcz przeciwnie zachowano tożsamość tradycji rodzinnej, nadając gospodarstwu nazwę Ziołowa Dolina. Nazwa nie tylko nawiązywała do korzeni, ale wyróżniała obiekt od innych, już istniejących na rynku. W jeszcze większym stopniu powiązano działalność rolniczą z agroturystyczną. Użytki rolne, poza uprawą ziół, dostarczają produkty wykorzystywane we własnym gospodarstwie. Zasadniczo produkcja rolna opiera się na produktach stanowiących atrakcję turystyczną lub dostarczających surowców wykorzystywanych w żywieniu Gości.

Oferta turystyczna Ziołowej Doliny opracowana jest kompleksowo. Na bazę noclegową składa się kilkanaście pokoi z łazienkami, w których zapewniono kilkadziesiąt miejsc noclegowych. Większość posiada bardzo dobry standard wyposażenia i idealnie wg gustu gospodyni, skomponowane detale wykończeniowe, co razem tworzy nadzwyczaj przyjazny wypoczynkowi klimat. Wyposażenie bazy noclegowej zaowocowało pomyślnym przejściem procedur kategoryzacyjnych, przeprowadzonych w 2005 roku przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej ” Gospodarstwa Gościnne”. Dumą pani domu jest też odebrana w 2010 roku w Belwederze – nagroda X edycji ogólnopolskiego konkursu „Sposób na sukces – przedsiębiorczość na obszarach wiejskich”. Nie jedyna w historii gospodarstwa.

Restaurację przygotowano z uwzględnieniem wszelkich przepisów i rygorów sanitarnych, obowiązujących w ofercie żywienia zbiorowego. Zgodnie ze specyfiką gospodarstwa agroturystycznego, w restauracji szczególną wagę przywiązuje się do  zdrowego żywienia, lokalnych produktów i różnorodnych niespodzianek kulinarnych. Na stół w przestronnej, wygodnej sali trafiają przysmaki wykonane przez wielce utalentowany personel kuchni. Bardzo istotne jest pochodzenie produktów: wiele surowców uprawia się lub hoduje we własnym ekologicznym gospodarstwie, bądź „po sąsiedzku”. Dotyczy to m.in. mięsa ( przerabianego wg tradycyjnych wiejskich receptur),  jaj, przetworów owocowych i warzywnych. Nie brak także sezonowo darów przyrody jak jagody lub grzyby. Hitem jest jajecznica ze strusich jaj. Przyprawy używane w kuchni w znacznej mierze uprawia się w ogródku ziołowym, który stanowi również atrakcję turystyczną.

Ziołowa Dolina to również azyl dla zwierząt. Są tu strusie, gęsi, kury, pawie i wiele innych ptaków w tym ozdobne. Jest też klatka z królikami. Z większych zwierząt żyją tu osły, kuce, kozy, owce, konie oraz zwierzęta gospodarcze.

Hobby gospodarza to militaria. Jego pasja zaowocowała zgromadzeniem znacznej ilości pojazdów wojskowych, strażackich oraz milicyjnych:  SKOT, BTR, BRDM i wiele innych pojazdów pancernych, oryginalny UAZ, GAZ69, STAR strażacki, a także zabytkowe już nyski z napisem MILICJA, ponadto kuchnie polowe, stare maszyny gospodarcze takie jak traktory, których używano w czasach pegeerowskich.

Oczywiście jest też plac zabaw dla dzieci z trampolinami oraz piaskownicą. To właśnie najmłodsi czują się u nas znakomicie, ze względu na moc atrakcji jakie na nich czekają. Możliwość obcowania ze zwierzętami, całodzienne harce na placu zabaw i bezpieczne, spokojne otoczenie powoduje, że co roku odwiedza nas wiele rodzin z dziećmi, mogąc beztrosko odpocząć od codzienności.

Nasza Dolina znajduje się w stolicy Warmii i Mazur. Zaledwie kilka kilometrów od centrum Olsztyna, w przepięknym otoczeniu lasów i jezior oraz rzeki. Wszystkie nasze atuty w połączeniu z niespotykaną nigdzie indziej atmosferą sprawiają, że każdy, kto do nas zajedzie choćby na chwilę, czuje się jak w domu i chciałby zostać na dłużej.
Decydując się na odwiedzenie nas, skorzystacie Państwo nie tylko z nowoczesnych, komfortowych pokoi, pysznej kuchni lokalnej czy uroczego otoczenia bogatego w atrakcje. Zyskacie Państwo rzecz najważniejszą – wymarzone warunki do wzmacniania więzi z rodziną i przyjaciółmi.

Kłaniamy się nisko i serdecznie zapraszamy.

W przypadku jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt.

kontakt@ziolowa-dolina.pl

+48 89 5239063

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!