Zbiór ziół: jakie zioła zbiera się jesienią i co możemy z nich przygotować

W zielarstwie wykorzystuje się różne części roślin, w zależności od ich właściwości i zastosowania. Ich zbiór zależy często od fazy wzrostu rośliny, dlatego tak ważne jest przestrzeganie kalendarza pozyskiwania surowców zielarskich.
planting-780736_1920Jesienią większość roślin rosnących dziko kończy swój okres wegetatywny, dlatego najcenniejszymi dla zielarstwa w tym okresie ich częściami są owoce, korzenie i nasiona. Oto przykłady niektórych z nich:
Owoce kopru włoskiego – jako surowiec zielarski stosowane są do przyrządzania naparów do picia o działaniu rozkurczowym, wiatropędnym i poprawiającym trawienie. Można z nich także przyrządzić nalewkę o podobnym działaniu.

Owoce dzikiej róży – zebrane jesienią służą do sporządzania odwarów, nalewek czy dżemów, których regularne spożywanie podnosi odporność organizmu na infekcje.

Kozłek lekarski – jego popularna nazwa to waleriana. Korzenie rośliny zbierane są na przełomie września i października, a potem długo suszone. Przygotowuje się z niego preparaty nasenne, na uspokojenie i depresję.

Rokitnik zwyczajny – jesienią można zebrać owoce rośliny, które świetnie nadają się na prozdrowotny sok. Bogaty w witaminy i antyoksydanty rokitnik wzmacnia układ immunologiczny, poprawia krążenie i pracę układu pokarmowego, opóźnia starzenie, a nawet pomaga zwalczać stany zapalne w organizmie.

 

 

ZNAJDŹ NAS

Gdańsk - 150km (2h) / Warszawa - 220km (3h) / Białystok - 235km (3,5h)

ZIOŁOWA DOLINA

Krystyna Kozłowska

 

Wilimowo 10A

11-041 Olsztyn

 

Rachunek bankowy

94 1930 1611 2400 0407 6953 0001