Mikołajki – legendy i zwyczaje

6 grudnia to data, którą kochają wszyscy. Bo kto z nas nie lubi dostawać prezentów? Zwłaszcza, gdy przynosi je sympatyczny gość z długą brodą, odziany w  czerwony kubraczek. Właśnie, skąd wziął się Mikołaj? Jaka jest jego historia?

santa-claus

Dzień Świętego Mikołaja, został ustanowiony na cześć biskupa Mikołaja z Miry. Legenda, związana  z biskupem opowiada o tym, jak pomógł wyjść za mąż trzem ubogim pannom, podrzucając im dyskretnie posag. Święty Mikołaj rozpoczął, utrzymującą się do dziś, tradycję obdarowywania biednych podarunkami.

Santa Clause, Babbo Natale, Heilige Nicolaus, Mikulas, Julemanden … czyli Święty Mikołaj

Ile krajów, tyle tradycji związanych ze świętym Mikołajem.

W Holandii dzieci odwiedza Sinterklass, który 5 grudnia przypływa z Hiszpanii na statku. Nie zostawia on prezentów, tylko tradycyjne czekoladowe litery. Każdy otrzymuje pełną czekolady pierwszą literę swojego imienia.

We Włoszech dzieci muszą być bardzo cierpliwe, gdyż prezentami zostają obdarowane dopiero 6 stycznia, czyli  w święto Trzech Króli. Nie ma tu miłego, starszego pana z zaprzęgiem reniferów, lecz wiedźma Befana, która, jak głosi legenda, miała wraz z Trzema Królami udać się do stajenki, lecz zgubiła drogę. Od tamtej pory lata po domach i zostawia podarki na wszelki wypadek – gdyby w którymś z nich miał być Jezus. Wiecie co znajdują niegrzeczne dzieci w skarpetach? Wiedźma zostawia im czosnek lub węgiel.

Rosyjskie dzieci z kolei zostają obdarowywane w Nowy Rok.  Dziadek Mróz z długą do ziemi brodą, w futrzanej czapce uszance i długim srebrnym kożuchu, podparty kosturem, wchodzi do domów drzwiami, a nie przez komin i często towarzyszy mu wnuczka Snieguriczka.

Biskupa z Miry zazwyczaj przedstawiano w stroju biskupim, z workiem prezentów w jednej ręce oraz rózgami w drugiej. Coca Cola uznała ten wizerunek za zbyt poważny, dlatego w roku 1930 r. poprosiła amerykańskiego artystę Freda Mizena o zaprojektowanie nowego image’u postaci. Tym samym powstał starszy, grubszy mężczyzna ubrany w czerwony kostium z charakterystyczną czerwoną czapką z białym pomponem. Tak właśnie wszyscy wyobrażamy sobie Mikołaja.

Ale, ale, w różnych regionach Polski Mikołaj działa w inny sposób i jest inaczej przedstawiany. Na Kaszubach i Dolnym Śląsku zimową porą grasuje i rozdaje prezenty Gwiazdor. W Poznaniu Święty Mikołaj w nocy z 5 na 6 grudnia zagląda do domów przez okna i gdy zobaczy czyste buty. Zostawi ich właścicielom prezenty, jeśli buty będą brudne lub nie będzie ich w ogóle – zostawi domownikom poznańską pyrę.

Jak widać, święty Mikołaj nie ma monopolu na obdarowywaniem dzieci prezentami.  Nie jest jednak ważne, kto prezenty daje, ważne jest to, że sprawiać mają mnóstwo radości.

Pssst, jeżeli jeszcze nie napisaliście listu z dziećmi do Świętego Mikołaja, to czas najwyższy, poniżej podrzucamy Wam adres:

Santa Claus Arctic Circle 96930

Rovaniemi

Finlandia

 

ZNAJDŹ NAS

Gdańsk - 150km (2h) / Warszawa - 220km (3h) / Białystok - 235km (3,5h)

ZIOŁOWA DOLINA

Krystyna Kozłowska

 

Wilimowo 10A

11-041 Olsztyn

 

Rachunek bankowy

94 1930 1611 2400 0407 6953 0001