Halloween – skąd się wzięły cukierki i dynia?

Halloween – skąd się wzięły cukierki i dynia?

Samo Hallowen wywodzi się z celtyckiego święta Samhain. Ponad 2 tysiące lat temu w ten dzień witano zimę, żegnano lato. Celtowie wierzyli też, że w ten dzień zacierała się granica między światem żywych i zmarłych, a duchom, zarówno dobrym i złym, łatwiej było się przedostać do świata ludzi żyjących. Duchy przodków czczono i zapraszano do domu, zaś złe duchy odstraszano. Przypuszcza się, że zwyczaj przebierania się w ów dzień w  dziwaczne stroje wywodzi się właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów.

little-girl-holding-halloween-candle-holder-picjumbo-com

Cukierek albo psikus

Trick or treat, czyli cukierek albo psikus. W Polsce coraz popularniejsza staje się zabawa dzieci w zbieranie słodyczy. Skąd to się wzięło? Zwyczaj ten wywodzi się z tradycji odwiedzania domów i zbierania kawałków ciasta, tak zwanych „ciast duszy” na pamiątkę wszystkich ochrzczonych dusz, za które tej nocy należy się modlić.

A jak to jest z dynią?

Kiedyś lampion z wydrążonej dyni miał stanowić wskazówkę dla zbierających „ciasta duszy” i odstraszać złe duchy. Dynia z wyrzeźbioną przerażającą twarzą i oświetlona od środka świeczką nazywa się jack-o’-lantern i oznacza Jacka z lampionem. A nazwa ta wywodzi się z irlandzkiej legendy, w której po drodze do domu z baru, nocą, Jack spotkał diabła,  przebiegle nakłonił go, żeby się wspiął na drzewo i na korze wyrył znak krzyża, tym samym więżąc go na drzewie. Zawarł z nim pakt, że nigdy nie dostanie jego duszy, więc całe życie balował do woli. Niestety po śmierci nie wpuszczono Jacka do nieba, a zgodnie z umową diabeł z piekła  go wygonił, rzucając w niego rozżarzonym węglem. Żeby nie zmarznąć, Jack włożył węgielek do pustej rzepy i od tego czasu Jack i jego lampion wędrują po świecie, szukając spoczynku.

I kilka ciekawostek o Halloween

Zaraz po Bożym Narodzeniu, Halloween jest najbardziej skomercjalizowany świętem w USA. Amerykanie w tym roku wydadzą na nie niemal 9 miliardów dolarów, z czego większość pieniędzy przeznaczana jest na słodycze imprezy, kostiumy i… przebrania dla zwierząt.

Dieta Halloween nie należy do najzdrowszych. Przeciętny Amerykanin zjada w tym czasie ok 1,6 kg cukierków. Dzieci potrafią przyjąć ok. 7000 kalorii wraz ze słodyczami. By osiągnąć taki wynik, musiałbyś zjeść 66 bananów.

Boisz się Halloween? Może to być oznaka Samhainofobii, czyli lęku przed tym świętem

Największa dynia na świecie wyrosła w ogrodzie w Szwajcarii i ważyła ponad 951kg.

Jeśli zobaczysz małego pająka podczas Halloween, nie bój się. Zgodnie z wierzeniami, jest to dusza kochanej osoby, która czuwa nad Tobą.

Poprawna pisownia tego święta duchów to Hallowe’en. Tak, my również zrobiliśmy błąd, pisząc Halloween ?

ZNAJDŹ NAS

Gdańsk - 150km (2h) / Warszawa - 220km (3h) / Białystok - 235km (3,5h)

ZIOŁOWA DOLINA

Krystyna Kozłowska

 

Wilimowo 10A

11-041 Olsztyn

 

Rachunek bankowy

94 1930 1611 2400 0407 6953 0001