Andrzejki dawniej i dziś

Andrzejki to popularna nazwa wieczoru, przypadającego zawsze na dzień 29 listopada, czyli wigilię imienin Andrzeja. Zgodnie z wielowiekową tradycją, wywodzącą się podobno jeszcze z czasów pogańskich, święto to obchodzone powinno być wyłącznie przez panienki.

Jeszcze kilka lat temu dziewczęta chętnie zbierały się podczas andrzejek w domach, by przy użyciu różnych tradycyjnych technik wywróżyć sobie przyszłość, głównie tę związaną z życiem uczuciowym. Najbardziej popularną wróżbą było lanie roztopionego wosku przez dziurkę od klucza do miski z wodą, który zastygając, tworzył różnorakie formy. Zastygłą masę swieca_andrzejkinależało potem umieścić między światłem świecy a ścianą i zinterpretować utworzony w ten sposób cień. Dziewczęta zwykle
próbowały dopatrzyć się w nim kształtu serca lub wręcz postaci ukochanego, gdyż to oznaczało rychłe zamążpójście.
Innym sposobem na poznanie swojej przyszłości było ustawianie przez obecne na spotkaniu dziewczęta butów. Powód do radości miała właścicielka buta, który jako pierwszy przekroczył próg pomieszczenia, ponieważ to oznaczało, że właśnie ona jako pierwsza wyjdzie za mąż.
Dzisiaj andrzejki obchodzone są zupełnie inaczej. Przeważnie w andrzejkowy wieczór organizowane są imprezy w pubach lub domach, w których uczestniczą przedstawiciele obu płci. Jest to zwykle okazja do hucznej zabawy i tańców, jedna z ostatnich przez zbliżającym się adwentem.

 

ZNAJDŹ NAS

Gdańsk - 150km (2h) / Warszawa - 220km (3h) / Białystok - 235km (3,5h)

ZIOŁOWA DOLINA

Krystyna Kozłowska

 

Wilimowo 10A

11-041 Olsztyn

 

Rachunek bankowy

94 1930 1611 2400 0407 6953 0001