Od dzielenia się święconką po oblewanie wodą, czyli Wielkanoc tuż tuż.

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijaństwa. Po okresie Wielkiego Postu nadchodzi czas radości, wspólnego biesiadowania, dzielenia się jajkiem – symbolem nowego życia i oblewania wodą – dla urody.

Wśród tradycyjnych zwyczajów wielkanocnych najlepiej zachowały się m.in. te związane z symboliką jedzenia. Zdobienie pisanek, walka na jajka, czyli tzw. wybitki, mające zapewnić powodzenie zwycięzcy, którego jajko nie pęknie czy wreszcie dzielenie się święconką to zwyczaje, które większość z nas pamięta z rodzinnych domów.
easter-feather-eggTradycyjnym, choć wciąż ewoluującym świętem jest Lany Poniedziałek, obchodzony dzień po Wielkanocy. Nadal oblanie kogoś wodą ma oznaczać jego atrakcyjność, choć zmienia się forma świętowania. Częściej niż po wiadra sięgamy dziś bowiem po plastikowe pistolety na wodę. I całe szczęście. 🙂 Zwyczajem, który przywędrował do nas z zachodu jest szukanie czekoladowych jajek, sprezentowanych przez wielkanocnego zajączka. Co ma zajączek do jajek? Trudno powiedzieć, ale zwyczaj cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród dzieci, którym sprawia mnóstwo frajdy. A jakie zwyczaje są już za nami? M.in. topienie Judasza, czerpiące z pogańskiego obrządku topienia Marzanny. To, podobnie jak malowanie jajek, symbol odrodzenia i pożegnania z dawnym życiem. W chrześcijaństwie ma też dodatkowy wymiar – zemstę. A jakie tradycje pielęgnuje się w Waszych domach?

ZNAJDŹ NAS

Gdańsk - 150km (2h) / Warszawa - 220km (3h) / Białystok - 235km (3,5h)

ZIOŁOWA DOLINA

Krystyna Kozłowska

 

Wilimowo 10A

11-041 Olsztyn

 

Rachunek bankowy

94 1930 1611 2400 0407 6953 0001