Jak przedłużyć życie ciętym kwiatom

Świeże kwiaty, potrafią dodać uroku każdemu pomieszczeniu. Zimą szczególnie trudno jest, utrzymać kwiaty cięte w dobrej kondycji. Co zrobić, by cieszyć się nimi dłużej?

Przycinanie to podstawa

Łodygę każdego kwiatu, należy przyciąć skośnie, ok. 2-3cm, ostrym narzędziem by nie poszarpać łodygi. Taki zabieg, ma na celu ułatwienie kwiatu pobierania wody.

Oczyszczanie

Jeśli kwiat posiada na dolnej części łodygi liście, należy je usunąć, gdyż gnijące liście powodują namnażanie się bakterii, w ciete_kwiatykonsekwencji czego kwiaty szybciej więdną. Ważne jest, by do tego celu używać ręki, nie nożyczek czy noża – może to uszkodzić kwiat.

Temperatura i przechowywanie

To w jakim miejscu stoją nasze kwiaty, również ma znaczenie. Nie stawiajmy kwiatów w miejscu o zbyt dużym nasłonecznieniu, może to sprawić, że nasze kwiaty szybciej zwiędną. Zadbajmy o to, by temperatura w pomieszczeniu nie była zbyt wysoka – optymalna jest temperatura pokojowa. Wieczorami, zaleca się przeniesinie kwiatów w chłodniejsze miejsce np. piwnicy. Większość kwiatów ciętych, wymaga wymiany wody codziennie, jednak nie jest to konieczne. Wystarczy braki wody, uzupełniać czystą wodą, a co dwa lub trzy dni wymienić całą wodę na świeżą.

Co jeszcze pomoże

W kwiaciarniach dostępnych jest wiele produktów, które pomagają kwiatom zachować dłużej świeżość. Jednak są na to też sposoby domowe – wystarczy do naczynia w którym trzymamy kwiaty dodać odrobinę cukru lub rozpuścić w nim tabletkę aspiryny. Ważne jest także to, by kwiaty nie były ściśle ułożone w wazonie. Kwiaty, które zaczęły się już psuć, należy niezwłocznie usuwać z wazonu, by zapobiec więdnięciu kolejnych.

 

 

 

ZNAJDŹ NAS

Gdańsk - 150km (2h) / Warszawa - 220km (3h) / Białystok - 235km (3,5h)

ZIOŁOWA DOLINA

Krystyna Kozłowska

 

Wilimowo 10A

11-041 Olsztyn

 

Rachunek bankowy

94 1930 1611 2400 0407 6953 0001