Jak hodować ziołowa w domu

Uprawianie ziół w domu, to świetny pomysł dla tych, którzy lubią mieć świeże zioła zawsze pod ręką. Dziś podpowiemy, jak uprawiać zioła w domu, jakich zasad przestrzegać i na co warto zwrócić uwagę, przy wyborze ziół.
W czym sadzić
Zioła nie potrzebują bardzo dużych pojemników. Większość z nich m.in. bazylia, szałwia, rozmaryn, czy lawenda rośnie dobrze w zwykłych doniczkach i standardowych skrzynkach balkonowych. Jeśli chodzi zaś o tworzywo z którego powinna być wykonana doniczka, to nie mamy ograniczeń. Ważne by była ona odporna na stały kontakt z wodą.
Pielęgnacja
Przy młodych, dopiero wzrastających roślinach, należy zachować szczególną ostrożność – pędy i liście, mogą ulec uszkodzeniu, gdy użyjemy zbyt silnego strumienia wody. Należy również uważać, by nie dopuścić do wysuszenia ziemi – ma to bardzo niekorzystny wpływ na wzrost rośliny. Z kolei nadmiar wody, może prowadzić do gnicia rośliny i w konsekwencji, do jej obumarcia.
basil-791781_1280Ważną rzeczą jest również nawożenie ziemi, w której zasadziliśmy zioła. Zioła, szczególnie te pochodzące z terenów śródziemnomorskich ubogich w składniki pokarmowe (tymianek, lawenda, rozmaryn), nie wymagają żadnego zasilania – zbyt duża ilość nawozu sprawia, że tracą aromat.
Co zrobić gdy skończył się sezon
Gdy sezon się skończy z doniczek należy usunąć całą zawartość i dokładnie je wyczyścić. Przechowujemy je w zadaszonym miejscu. W przypadku roślin wieloletnich takich jak rozmaryn, czy tymianek, przechowywać je należy w pomieszczeniach chłodnych i podlewać niezbyt często (maksymalnie raz w tygodniu).

ZNAJDŹ NAS

Gdańsk - 150km (2h) / Warszawa - 220km (3h) / Białystok - 235km (3,5h)

ZIOŁOWA DOLINA

Krystyna Kozłowska

 

Wilimowo 10A

11-041 Olsztyn

 

Rachunek bankowy

94 1930 1611 2400 0407 6953 0001